כל מה שבאמת צריך לדעת לפני ההמראה

תמיד יש פעם ראשונה: בוקרשט רומניה

פעם ראשונה בבוקרשט? אבודים? כפי שכתוב על הכיסוי של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, לא להיכנס לפאניקה. יש מקומות הרבה יותר קשים לתיירים להתרגל אליהם מאשר לבוקרשט.
כבר עברו שש שנים מאז שהייתי ברומניה ואני חייב להודות שטוב לחזור. אני אוהב את בוקרשט. כשאני אומר את זה למקומיים בדרך כלל לא מאמינים לי. זו האמת, אבל אני כן מבין את תגובתם. גם אני יכול להיות דיי שלילי לגבי צפון אנגליה, האזור שבו גדלתי.

מה באמת חשוב לדעת ?

אז, איך לשרוד בבוקרשט? העצה הראשונה שאתן לכל מי שמגיע לשדה תעופה בבוקרשט היא אף פעם לא לעלות על המוניות שחונות מחוצה לו.

בוקרשט רומניה - לא להיכנס לפאניקה
בוקרשט רומניה – לא להיכנס לפאניקה

למרות שאין כאן משהו כמו ה"סגואסטרו אקספרס" (חטיפות אקספרס במוניות) של דרום אמריקה, כמעט כל המוניות החונות מחוץ לשדה התעופה יגבו לפחות פי עשר מהתשלום הרגיל. גם באוטופני (איזור אחר ברומניה) יש מוניות כאלו, אבל יש גם מוניות טובות. הפתרון הפשוט ביותר הוא ללכת למכונות שבהם ניתן להזמין מוניות רשמיות של חברות, ולשים לב למחיר שרשום עליהם שמציין את המחיר לקילומטר, או שפשוט יותר לכם להשתמש באוטובוס. כרגע אין רכבת תחתית משדה התעופה למרכז בוקרשט, אבל עובדים על אחת.

מה לעשות בבוקשרט?

 

יש הרבה דברים שאפשר לעשות בבוקרשט, מרכז אזור העיר הישנה Lipscani השתנה ממחוז של בניינים ישנים עזובים ללב חיי הלילה של העיר בשנים בודדות. למרות שישנם אנשים, ביניהם אני, שמתגעגעים לחן הרעוע שהיה למחוז בעבר, ללא ספק יש כיום יותר מקומות ללכת לבלות או לאכול בהם ומאוד נוח שחיי הלילה של העיר מרוכזים במקום אחד כך. בימים אלו יש הרבה יותר סטודנטים ותיירים שחיים בבוקרשט, חלק מן הברים ומועדוני הלילה נעשו למקומות בילוי פופולריים עבור תיירים ומקומיים כאחד.

"אנגלית מדוברת באופן נרחב בבוקרשט"
"אנגלית מדוברת באופן נרחב בבוקרשט"

אנגלית מדוברת באופן נרחב בבוקרשט, במיוחד במרכז העיר. למרות שזה נוח, זה עלול להרתיע מלמידת רומנית. אפשרי לשרוד כאן בלי ללמוד את השפה, למרות שזה כן מגביל את יכולתיכם לחוות את המדינה.

בהחלט שווה לגלות מה קורה בבוקרשט. מהופעות גדולות ב-Sala Palatului, להופעות של להקות מקומיות בברים, מה שבטוח הוא שיש כאן הרבה מוזיקה חייה כאן.

מועדונים וחיי לילה בבוקשרט רומניה – הרשימה המלאה >>

תיירים אוהבים מקומות כמו Mojo ו Coyote Ugly שבהם אפשר למצוא הופעות חיות באווירה מסיבתית.
אם אתם רוצים מקומות יותר "מקומיים" כדאי לכם לבדוק את Green Hours ואת ה Art Jazz Club. יש גם שפע של מופעי תיאטרון, בלט, אופרה, וסימפוניות בבניינים עתיקים ומפוארים. תוכלו למצוא מגוון מדריכים חודשיים/שבועיים בברים, בתי קפה, ומלונות.

טרנסילבניה רומניה

מעבר לבוקרשט רומניה קצת שונה. טרנסילבניה היא אחת מנקודות הנופש האהובות על אחד היורשים לכס המלכות הבריטי נסיך צרלס, מה שהופך אותה לפוטנציאל הכי גדול של רומניה לאקו-תיירות מקונן על ידי פוליטיקאים ותעשיית התיירות.
הדלתה של הדנובה והיער הראשוני הם בין אזורי הבר השורדים היחידים באירופה.

"אחת מנקודות הנופש האהובות על אחד היורשים לכס המלכות הבריטי נסיך צרלס"
"אחת מנקודות הנופש האהובות על אחד היורשים לכס המלכות הבריטי נסיך צרלס"

חוף ים וסקי בבוקשרט

חופי הים השחור אולי לא ירשימו אנשים שכבר ראו את חופי הים התיכון והים הקריבי, אבל הם אופציה בקיץ. בחורף עדיף ללכת למדרונות הסקי של רומניה. המסלולים הקרובים ביותר נמצאים במרחק של פחות משעתיים ברכבת ב Sinaia ואותה רכבת עוברת גם על פני נקודות סקי אחרות כמו Predeal, Azuga ולבסוף Brasov.

לא ירשימו אנשים שכבר ראו את חופי הים התיכון והים הקריבי, אבל הם אופציה בקיץ
לא ירשימו אנשים שכבר ראו את חופי הים התיכון והים הקריבי, אבל הם אופציה בקיץ

מדרונותיה של רומניה לא גבוהים במיוחד בגובה של מתחת לאלפיים מטר, וכתוצאה מכך התנאים יכולים להיות לא אמינים. למרות זאת, כל מי שחי בבוקרשט יכול בדוק ולעקוב אחר מזג האוויר ולצאת כאשר התנאים טובים.

כרמי יין בבוקשרט


ביקורי כרמי יין ב Dealu Mare נמצאים במרחק של שעה מבוקרשט, כך שאפשר בהחלט ללכת לבקר אותם ביום אחד. יין רומני יכול להיות מאוד, מאוד טוב. יין רומני זול יותר הוא לעיתים קרובות קצת מתוק (demi dulce) אז מעריצים של יין יבש צריכים לשים לב ל “sec” כשהם קונים יין זול.

יין רומני יכול להיות מאוד, מאוד טוב
יין רומני יכול להיות מאוד, מאוד טוב

תחבורה ציבורית בבוקרשט

תחבורה ציבורית היא, תלוי את מי תשאלו, טובה מאוד או נוראית. אפשר להגיע כמעט לכל מקום בבוקרשט בתחבורה ציבורית.
המטרו זול וקל לשימוש, 10RON לעשרה נסיעות או 50 RON לחופשי חודשי, והוא מהיר. במהלך שעת העומס נסיעה מצפון העיר למרכז במטרו תהיה הרבה יותר מהירה. החיסרון היחיד הוא מספר המסלולים המוגבל.

נסיעה טיפוסית בבוקרשט המרכזית עולה בסביבות 10 RON, קצת מתחת ל 10 שקל
נסיעה טיפוסית בבוקרשט המרכזית עולה בסביבות 10 RON, קצת מתחת ל 10 שקל

אוטובוסים, חשמליות וטרולייבוסים מכסים את שאר העיר. הם יכולים להיות צפופים, הם יכולים להיות איטיים, אבל הם מגיעים לנקודה המבוקשת ובדרך כלל יש להם מידע על שירותי תחבורה נוספים. לשירותי המוניות של בוקרשט יש מחירים סבירים בדרך כלל ומאוד זולים יחסית לישראל, בסביבות 1.39 RON לקילומטר במהלך היום.

נסיעה טיפוסית בבוקרשט המרכזית עולה בסביבות 10 RON, קצת מתחת ל 10 שקל. נסיעה לעיר מאזור ה- Baneasa  אמורה לעלות בערך 30 RON. חלק מהחברות מציעות הזמנה און-ליין, דבר שיכול להיות שימושי עקב כך שיכול להיות קשה מאוד למצוא מונית בשעת העומס או במזג אוויר רע, ההמלצה שלנו היא לא לצאת לתפוס מוניות ברחוב אף פעם!! אלא להזמין מהמלון, מהחנויות, ואף פעם לא לתפוס מוניות ברחוב.

קניונים ושופינג בבוקרשט רומניה

כמו כן, הדברים השתנו במשך השנים וניתן לראות שיש כיום יותר חנויות בבוקרשט. תוכלו למצוא סניפים של Zara Ikea ו H&M ועוד מותגים כמו בכל שאר אירופה. יש כאן גם הרבה… קניונים. ובתוכם יש חנויות שבהן אנשים יכולים לקנות… דברים.

לרשימת הקניונים ומרכזים המסחריים בבוקרשט לחצו כאן >>

תוכלו למצוא סניפים של Zara Ikea ו H&M ועוד מותגים כמו בכל שאר אירופה
תוכלו למצוא סניפים של Zara Ikea ו H&M ועוד מותגים כמו בכל שאר אירופה

 

זהירות! כלבים

שום מבוא לבוקרשט יהיה שלם בלי אזכור של אוכלוסיית הכלבים המשוטטים. בעיה זו שהחלה כשכלבי מחמד סולקו כשדיור עבר תהליך קולקטיביזציה בעידן הקומוניסטי קיימת בבוקרשט כבר עשרות שנים. למרות שיש מקרים שבהם כלבים שוטים תוקפים אנשים, רוב הכלבים אינם אגרסיבים. כדאי לזכור שכלבים הם חיות טריטוריאליות ושהם עלולים להגיב באלימות אם הם מרגישים מאוימים. גם כדאי לזכור שתמיד כדאי לשמור מרחק מלהקות של כלבים.

בוקרשט היא עיר מעולה לטיול וגם מקום נהדר לחיות בו.
בוקרשט היא עיר מעולה לטיול וגם מקום נהדר לחיות בו.

חוץ מבעיית הכלבים, בוקרשט היא עיר בטוחה למדי. תמיד יש סיפורים על הונאות ושחיתות, אבל יש הרבה פחות פשע ואלימות מבערים גדולות ממערב אירופה. יש הרבה לראות ולעשות כאן ולדעתי, בוקרשט היא עיר מעולה לטיול וגם מקום נהדר לחיות בו.

 

שאלות נפוצות

ש את שוק אובור המכורה….ויש שם בחוץ קצת צוענים שמוכרים על הרצפה אבל חשוב להזהר כי שם הקייסים הכי הכי!!

כדאי לך לדעת גם

מזג האוויר ברומניה

ROMANIA WEATHER